Na czym polega dermatoskopia (dermoskopia)
Znamiona barwnikowe widoczne są gołym okiem, ale potwierdzenie czy mogą one powodować czerniaka złośliwego, uzyskamy dopiero dzięki bardzo dokładnemu badaniu, które można przeprowadzić dermatoskopem.
Jest to badanie całkowicie bezinwazyjne. Nie trzeba przeprowadzać zabiegu chirurgicznego, niekonieczna jest jakakolwiek fizyczna ingerencja w ciało pacjenta. Dermatoskopia cyfrowa jest metodą diagnostyki, która jest najskuteczniejszym narzędziem do szybkiego wykrycia czerniaka złośliwego. Możemy dzięki niej odróżnić zmiany barwnikowe od niebarwnikowych. W zmianach barwnikowych pozwala natomiast na zdecydowanie najwcześniejsze określenie złośliwych transformacji.
Metoda ta cieszy się ogromnym poważaniem, bo jest prosta w użyciu i bardzo skuteczna. Praktycznie każdy dermatolog używa dermatoskopu, by dokonać pełnej oceny zmian barwnikowych.
Przebieg dermatoskopii
Ocena zmian skórnych poprzez dermatoskop możliwa jest dzięki jego właściwościom. Pozwala on na powiększenie powierzchni skóry nawet 15 razy. W połączeniu ze specjalnym oświetleniem, umożliwia to dokładną diagnostykę. Ocena zmian skórnych przeprowadzana jest poprzez przyłożenie aparatu do skóry. Smaruje się go specjalnym olejkiem, który minimalizuje rozpraszanie i odbijanie światła.
Dzięki temu można obejrzeć nie tylko powierzchnię skóry, ale też głębsze struktury skórne. Umożliwia to ocenę asymetrii zmian skórnych, ich barwy, ale również to, czego gołym okiem nie da się zauważyć. Zmiany barwnikowe mogą bowiem cechować się także innym unaczynieniem, obecnością siateczki, kropkami i globulkami, mieć inną strukturę oraz pasma.
Po zapoznaniu się z wynikami badania, specjalista dermatolog może zaordynować dalszą obserwację zmian, ale też zabieg chirurgiczny. W tym drugim przypadku dermatoskopia także jest przydatna, gdyż dzięki niej precyzyjnie określa się miejsce, w którym nastąpi cięcie. Dzięki temu zmianę można usunąć całkowicie podczas jednego zabiegu.
Dermatoskop pozwala też na dokładne porównanie zmian. Przy fotografowaniu ich co pół roku, określa się czy rosną, czy nie zmienia się ich kształt i struktura. W tym czasie bada się czy zmiany barwnikowe nie ewoluują w stronę niezwykle groźnego dla zdrowia i życia czerniaka złośliwego.