Kiedy badać znamiona barwnikowe?
Jest co najmniej kilka sytuacji, które powinny przekonać nas, by jak najszybciej skorzystać z wizyty u dermatologa. Znamiona barwnikowe same w sobie nie są bowiem groźne dla zdrowia i życia, ale ich przekształcenie się w czerniaka to już zagrożenie ogromne. Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
Każdy człowiek ma od kilkunastu do kilkudziesięciu zmian barwnikowych na skórze. Nie jest to niczym niezwykłym. Nie trzeba więc wpadać w przesadną panikę, gdy na skórze pojawi się nam kolejny pieprzyk, który jest po prostu następstwem zmian melanocytarnych. Należy je jednak w miarę możliwości dość regularnie oglądać.
Porada specjalisty dermatologa z Clinica Dermatologica będzie konieczna w przypadku, gdy w ich obrębie zaczną się zmiany. Jakie? Na pewno trzeba umówić się na wizytę kontrolną, gdy którakolwiek ze zmian barwnikowych zaczęła powiększać swój obszar. Niepokojącym sygnałem jest też zmiana jej koloru. Absolutnie konieczna jest także wizyta u dermatologa, gdy znamię barwnikowe zacznie krwawić lub szybko zaczną pojawiać się kolejne – zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących.
Lekarz zdecyduje jak często znamiona powinny być kontrolowane. Wytłumaczy także czy i dlaczego powinno być usunięte lub spróbuje przekonać, że zabieg chirurgiczny nie jest potrzebny. Często bowiem nie ma możliwości, by znamię barwnikowe przekształciło się w nowotwór złośliwy. W postawieniu diagnozy wielkie znaczenie ma też wywiad z pacjentem. Pozwoli on ocenić skłonności genetyczne, a także poznać historię chorób, na które cierpiał w przeszłości. To wszystko wraz z badaniem fizykalnym, pomaga na rozpoznanie typu znamion barwnikowych oraz określenie poziomu ewentualnego zagrożenia.
Czasami sprawa jest jednak niejednoznaczna. W takich przypadkach można pobrać wycinek do badań histopatologicznych. Ocena pod mikroskopem na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli podjąć decyzję czy znamię barwnikowe powinno być usunięte, czy zmiany dysplastyczne nie występują i nie jest to konieczne.