Profilaktyka znamion barwnikowych

Jak ustrzec się zmian barwnikowych? Profilaktyka przy zmianach barwnikowych nie jest łatwa, przede wszystkim dlatego, że do końca nie wiadomo co dokładnie jest przyczyną wszystkich ich rodzajów. Mogą one jednak powodować czerniaka, będącego jednym z najbardziej złośliwych nowotworów, więc warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać.

Znamiona barwnikowe występują pojedynczo lub w grupach. Pojawiają się praktycznie na każdej części skóry oraz na błonach śluzowych. Same w sobie nie są groźne, więc nie należy się ich obawiać. Mogą jednak stanowić punkt wyjścia do nowotworu złośliwego – czerniaka – który jest bardzo trudny do wyleczenia. W jego przypadku czas wykrycia i trafna diagnoza są kluczowe.

Profilaktyka znamion barwnikowych

Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian barwnikowych, powinniśmy ograniczyć opalanie. I nie chodzi tylko o nadmierną ekspozycję ciała na promienie słoneczne, ale stosowanie kremów z filtrem praktycznie w każdej sytuacji. Nie kończąca się moda na opalone ciało, to niestety jedna z głównych przyczyn wzrostu zachorowalności na nowotwory. Chronić powinniśmy przede wszystkim dzieci, które nie powinny opalać się wcale.

Skóra powinna unikać również podrażnień mechanicznych, a każda zmiana i stare znamiona powinny być oglądane przez pacjentów. Należy regularnie sprawdzać czy się nie powiększają, a także nie zmieniają wyglądu i kształtu, koloru, powierzchni. Trzeba też sprawdzać czy w obrębie już istniejących zmian, albo w ich bezpośrednim sąsiedztwie, nie powstają kolejne. Jeśli tylko zaobserwujemy coś niepokojącego, warto skonsultować się ze specjalistą dermatologiem z Clinica Dermatologica.

Zmianą jest też pojawiająca się bolesność, świąd, a nawet niewielkie, minimalne zmiany wielkości lub kształtu. W tym przypadku czas ma ogromne znaczenie, więc lepiej dwa razy przyjść do lekarza za szybko, niż raz za późno. Lekarz specjalista szybko rozwieje nasze wątpliwości, badając znamiona za pomocą dermatoskopu.

Jak często kontrolować znamiona?

Badania kontrolne powinno się przeprowadzać co 3-12 miesięcy. Dermatoskopia umożliwia bowiem dokładne obejrzenie zmian barwnikowych w dziesięciokrotnym powiększeniu. To wystarczające, by dostrzec wiele szczegółów niewidocznych gołym okiem. Pozwala na postawienie trafnej i szybkiej diagnozy, od której potem zależy skuteczność ewentualnego leczenia. Dermatoskop może też archiwizować dane, co pomaga później ocenić czy z biegiem czasu doszło do ewentualnych zmian.