Typowe objawy i przebieg zakażenia mięczakiem zakaźnym
Wykwity spowodowane zakażeniem mięczakiem zakaźnym (łac. molluscum contagiosum) mogą występować prawie w każdym miejscu na skórze pacjenta, z wyjątkiem dłoni i stóp. Jednakże zdecydowanie najczęstszą lokalizacją zmian typu mięczaka zakaźnego są narządy płciowe.
Zakażenie mięczakiem zakaźnym
Przebiega ono w drodze bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, poprzez kontakt fizyczny ze skórą pacjenta, bądź z powierzchnią, która miała kontakt z zakażonym pacjentem (np. baseny, łaźnie). U dzieci, bo one też są w grupie ryzyka, zakażenie przebiega poprzez kontakt np. z przedmiotami np. ubraniami, na których obecny jest wirus. U dorosłych przeważa zakażenie poprzez kontakt seksualny.
Przebieg mięczaka zakaźnego
– Okres wylęgania się choroby trwa od tygodnia do kilku miesięcy, średnio dwóch lub trzech miesięcy. Zwykle pojawia się jedna, owalna grudka z małym zagłębieniem w części centralnej. Może mieć kolor cielisty, żółtawy, szarobiały, by z czasem przybrać barwę ciemnobrązową. Pierwsze zmiany wielkością, przypominają główkę szpilki i zwykle nie przekraczają 3-5 milimetrów. Z czasem jednak mogą urosnąć nawet do 1,5 cm średnicy. Zwykle wykwity występują pojedynczo, rzadko tworząc skupiska. Liczą od kilku do kilkudziesięciu zmian. U osób z obniżoną odpornością obserwuje się wzrost liczby grudek do nawet kilkuset – zauważa dr n. med. Igor Michajłowski, prowadzący renomowaną Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Wykwity występują u dorosłych głównie w strefie narządów płciowych: u mężczyzn na skórze członka lub między pośladkami, u kobiet na wargach sromowych, wzgórku łonowym, wewnętrznej stronie ud lub – podobnie jak u mężczyzn – w szparze międzypośladkowej. Mogą powodować lekki świąd i nieznaczną bolesność obrębie wykwitów. U 10% chorych pojawia się wokół zmiany otoczka zapalna – wówczas mówimy o molluscum dermatitis.
Nieleczone wykwity mogą ustąpić samoistnie po około 2-4 miesiącach, jednak znane są przypadki zmian istniejących nawet kilka lat. Samoistne ustąpienie guzków związane jest z toczącym się stanem zapalnym, mechanicznym usunięciem ich poprzez np. pocieranie ręcznikiem czy oderwanie zmiany od skóry, czy samoistnym rozmiękczaniem grudek.