Pieluszkowe zapalenie skóry coraz częstsze

Etiologia pieluszkowego zapalenia skóry jest wieloczynnikowa.  Wilgoć i ciepło panujące wewnątrz pieluszki to wymarzone warunki do rozwoju bakterii i drożdży. Kontakt skóry z moczem i kałem naraża ją na podrażnienia, które dodatkowo nasilają się od pocierania pieluszką o ciało malucha.

 

Jakie są przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry?

Przyczyn występowania pieluszkowego zapalenia skóry jest kilka. Największa to bezpośredni i częsty kontakt skóry dziecka z czynnikami wywołującymi podrażnienie, czyli z moczem i kałem. Kolejna to tarcie pieluchy o delikatną skórę dziecka – szczególnie częste u dzieci rodziców, którzy mają tendencje do zbyt ciasnego zapinania pieluszki. Należy pamiętać, że zarówno maluch, jak i jego skóra, dużo bardziej komfortowo czują się w luźniej zapiętej pieluszce, pozwalającej na cyrkulację powietrza.

– Ponieważ wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry sprzyja bezpośredni kontakt ciała z mokrą pieluchą, na podrażnienie najbardziej narażone są wypukłe części ciała dziecka, czyli uda, pośladki i genitalia. Równie często podrażnienie lokalizuje się w obrębie skóry brzucha, tam gdzie znajduje się skraj pieluszki. W typowej postaci zmiany nie zajmują fałdów pachwinowych – mówi Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Duże znaczenie ma również ewentualne nadkażenie skóry bakteriami lub drożdżami (najczęściej gatunkiem Candida albicans), co prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Tworzenie strupów sugeruje wtórną infekcję bakteryjną. Z kolei dla zapalenia drozdzakowego typowe są obwodowo położone krostki.

Do wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry przyczyniają się również długotrwałe biegunki oraz wszelkie inne sytuacje obniżające odporność dziecka – na przykład ząbkowanie. Jeżeli u dziecka już wcześniej występowały choroby skóry, np. Alergia, bądź AZS (atopowe zapalenie skóry) można się spodziewać, że maluch będzie podatny na podrażnienia, prowadzące do wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry.

– Należy pamiętać, że podstawową przyczyną kłopotów ze skórą w okolicach krocza jest niedostateczna dbałość o higienę dziecka. Częste przewijanie malucha, stosowanie kosmetyków dedykowanych małym dzieciom i unikanie środków mogących podrażnić delikatną skórę dziecka, to skuteczna profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry – dodaje Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.