Czym jest trądzik odwrócony?
Trądzik odwrócony (acne inversa) to choroba mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Zmiany najczęściej występują pod pachami, ale mogą również pojawiać się w pachwinach, na wzgórku łonowym, wargach sromowych większych, w fałdach pod piersiami, a u mężczyzn również na mosznie. Zmiany chorobowe obserwuje się również w kroczu, okolicach odbytu, na pośladkach czy w dole łokciowym i podkolanowym.
Mężczyźni częściej niż kobiety zapadają na trądzik odwrócony. Z obserwacji wynika, iż u kobiet przebieg choroby zazwyczaj nasila się podczas miesiączki. Badania dowodzą, że choroba rzadko występuje przed okresem pokwitania. Rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, który jest różny u poszczególnych chorych. Postacie „lekkie” są często nierozpoznawane, dlatego przypuszcza się, że w praktyce klinicznej trądzik odwrócony występuje znacznie częściej, niż sugerują to dostępne źródła.
Przebieg trądziku odwróconego
Początkowo zmiany mają charakter zapalnych guzków przypominających czyraki, które następnie powiększają się, drążą w głąb, po czym pękają, tworząc przetoki, blizny i bliznowate pozaciągania. Objawom towarzyszy ostry ból i sączenie ze zmian cuchnącego płynu. Jeśli zmiany dotyczą okolic krocza, może stwarzać to potrzebę noszenia pampersów.
W badaniu krwi u chorych na trądzik odwrócony obserwuje się podwyższone OB i leukocytozę. Niektóre osoby z powodu gromadzenia się chełboczących, a później twardniejących mas pod pachami, w pachwinach czy na pośladkach stają się osobami niepełnosprawnymi. Do spektrum trądziku odwróconego zalicza się również trądzik skupiony klatki piersiowej, pleców i twarzy, zatokę włosową, zapalenie okołomieszkowe i ropnie na karku oraz owłosionej skórze głowy.
Diagnostyka różnicująca w rozpoznaniu trądziku odwróconego
– W przypadku trądziku odwórconego postawienie prawidłowej diagnozy może nie być łatwe. Często pacjenci ze zmianami pod pachami przez nawet kilka lat leczeni są na czyraki – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku. – Zmiany w dołach zgięciowych należy różnicować z zakażeniami bakteryjnymi. Z kolei przewlekłe zmiany ropne z przetokami, mogą występować również w chorobie Leśniowskiego-Crohna, promienicy czy gruźlicy. We wczesnym rozpoznaniu trądziku odwróconego na owłosionej skórze głowy należy wykluczyć zakażenie grzybami z rodzaju Trichophyton, a także inne postaci zapalenia mieszków włosowych – dodaje.
Właściwe rozpoznanie pozwala na szybkie wdrożenie leczenia operacyjnego, polegającego odpowiednio na wycięciu małych zmian, co zatrzymuje postęp choroby oraz na nacięciu i drenowaniu zmian o znacznym stopniu zaawansowania, co pozwala uśmierzyć ostry ból. Leczenie trądziku odwróconego jest długotrwałe i frustrujące, a w miejscach po zmianach pozostają blizny.